ساعات کاری شرکت:همه روزه ۸ صبح الی ۱۴ بعداز ظهر

شیراز بلوار قدوسی غربی

نبش کوچه 12 ساختمان خان مصطفی واحد 201

وبلاگ

ادامه مطلب
Blog

ه گزارش برق نیوز،  اولین نیروگاه خورشیدی مگاواتی استان خراسان رضوی به ظرفیت ۵ مگاوات، واقع در روستای علی‌آباد شهرستان خواف که طی ۶ ماه با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۳۵۰ میلیارد ریال و در زمینی به مساحت ۱۰،۵ هکتار احداث شده، با حضور معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان ساتبا، معاونت امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی، امام جمعه شهرستان خواف، مدیران صنعت برق خراسان و جمعی از مدیران استانی و محلی در روز یکشنبه ماه، همزمان با سالروز میلاد امام هشتم (ع) افتتاح گردید.

 صادق زاده در آیین افتتاح این نیروگاه ضمن اشاره به پتانسیل قابل توجه انرژی بادی و خورشیدی در منطقه خواف، بیان نمود که فرصت‌های جذاب سرمایه گذاری در حوزه نیروگاه‌های بادی و خورشیدی با هدف تامین برق مورد نیاز منطقه و بویژه برای صادرات برق به کشور‌های شرقی همجوار با استان خراسان (افغانستان) وجود دارد. وی در ادامه به ویژگی بارز تولید برق از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر اشاره کرد و افزود: سهولت و امکان تولید برق از منابع انرژی‌های تجدیدپذیر در دسترس تمامی مردم قرار دارد.

نیروگاه مذکور قادر است در طول یک سال با کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی معادل ۲،۸۲ میلیون مترمکعب گازطبیعی، منجر به کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای به میزان ۶۸۵۶ تن گردد. همچنین با تولید سالیانه ۸ گیگاوات‌ساعت انرژی، مانع از مصرف ۲۱۸۶ مترمکعب آب می‌گردد.

 در مرحله ساخت نیروگاه برای ۲۰۰ نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم ایجاد اشتغال شده و در حال حاضر نیز ۲۰ نفر در این نیروگاه مشغول به کار هستند.

 تا کنون مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر در استان خراسان رضوی به ۴۳،۶۵ مگاوات رسیده است و با بهره‌برداری از نیروگاه مذکور، تعداد نیروگاه‌های تجدیدپذیر در این استان به ۱۱ نیروگاه رسیده است. هم‌چنین این استان با داشتن ۷۶۱ واحد نیروگاه خورشیدی پشت‌بامی به مجموع ظرفیت ۶۴۷۸ کیلووات، رتبه دوم را در میان سایر استان‌های کشور در زمینه‌ی توسعه این نوع نیروگاه، به خود اختصاص داده است. این در حالی است منطقه خواف به دلیل وجود دالان‌های بادی نشتیفان و وزش باد‌های صد و بیست روزه سیستان و همچنین بهره‌برداری از پتانسیل بالای تابش خورشیدی (۱۹۰۰ کیلووات‌ساعت بر مترمربع) جایگاه ویژه‌ای را از نظر احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و نیز صادرات برق تجدیدپذیر به همسایگان شرقی کشور، دارا است.